Zagadka designerska

Pytanie jest proste:  do czego służy ten przedmiot ? : )

zdjęcie pochodzi ze strony:   http://www.within4walls.co.uk

18.12.2010

Uroczyście ogłaszam (przy okazji przepraszając za lekkie opóźnienie) , że zagadkę prawie rozwiązała Kasia, gratulacje! : )

Przedmiot na zdjęciu jest lampą. Oto ona w pełnej okazałości:

zdjęcie pochodzi ze strony:   http://www.within4walls.co.uk

Lampa firmy Within4Walls produkowana jest za pomocą nowej technologii nakładania kolejnych warstw materiału na siebie. Najpierw powstaje w komputerze model 3-D, a następnie rozbija się go – jakby pociąć nożem – na warstwy (zupełnie jak np. w rezonansie magnetycznym, którym można poszatkować wirtualnie ciało ludzkie) i te warstwy (oczywiście z jakiegoś tworzywa sztucznego) już w świecie realnym maszyna nakłada kolejno na siebie, aż ostatecznie otrzymuje się zupełnie realny przedmiot.

Więcej zdjęć i pełny opis  znajdziecie na tej stronie.

Within4Walls produkuje lampy za pomocą bardzo ciekawych, najnowszych technologii „drukowania 3-D” i techologii laserowych o których można poczytać tu.

Lampy „drukowane trójwymiarowo” obejrzeć można tutaj.

„Druk 3-D” pomalutku wchodzi na rynek, już można sobie kupić takie drukarki (oczywiście jeżeli tylko ktoś ma odpowiednią  sumkę na koncie), a niektórzy prognozują, że np. zamiast kupować buty w sklepie  będziemy wybierać model w internecie i „drukować” je sobie w domu. Myślę, że dla miłośników świata komputerów i wymiarów 3-D jest to świetny pomysł i będą z niecierpliwością czekać na dzień kiedy wydrukują sobie w domu buty, ale ja osobiście wolę zostać w świecie, gdzie buty kupuje się w sklepie. I mam nadzieję, że przy okazji komputeryzacji wszystkiego co się tylko da nie zaniknie tradycja wykonywania przedmiotów ręcznie, bo jednak każda rzecz wykonana ludzką ręką ma zupełnie inny charakter, jest w niej to coś, może to jest ta odrobina niedoskonałości i ten wysiłek i skupienie które zostały w nią włożone.

Bardzo Was proszę, uczcie swoje dzieci prac ręcznych! : ) bo obsługę komputera to znają już prawie od urodzenia…

Reklamy

16 Komentarzy to “Zagadka designerska”

 1. Bardzo interesujący projekt. Ciekawe ile czasu trwał wydruk?

 2. no to gdzie sa moje zdjecia zniegu?! 🙂

 3. basienko
  wez porob i przyslij troche zdjec zimy i sniegu, bo mi go strasznie brak!

 4. ahem…
  w idealnym swiecie, buty zamawia sie u szewca, oczywiscie
  albo — jeszcze lepiej –chodzi sie na bosaka : )
  osobiscie nie widze problemu w technologii — raczej wydaja sie on zasadzac w samym wzorze! : )

  • tak, oczywiście, że najbardziej idealny jest świat z szewcem, ale stwierdziłam, że już nawet ten sklep maógłby być (taki mał sklep, broń boże supermarket), na bosaka też ewentualnie mogłoby być, no ale co to jest za świat bez butów dla kobiety 😉
   a co do samych wzorów to przecież one z technologii często wynikają, wystarczy popatrzeć np. na współczesną architekturę… która ostatnio wygląda jak te trójwymiarowe klocki z programów komputerowych, połączone i postkręcane (zgodnie z możliwościami komputera i z umiejętnościami ich obsługi samego architekta). Pomysł nie wychodzi z głowy ludzkiej (z jakiś przemyśleń stylu, formy), tylko z możliwości komputerowych programów, bo teraz mało kto szkicuje coś ręcznie, tylko od razu sięga po elektronikę i robi to co mu się uda wygenerować w 3D…

 5. Zagadka mi się podobała ….więcej proszę …lampa świetna ale to dowód na pierwszy krok w kierunku całkowitej komputeryzacje i automatyzacje …. Nie mylili się niektórzy wizjonerzy …. Za jakiś czas będziemy mieli wielkie głowy i tylko palce do stukania na klawiaturze …a wszystko inne zrobią za nas roboty …straszna wizja – Ja jestem też , zwolennikiem ludzkiej niedoskonałości, przedmiotów wykonywanych ręcznie …
  pozdrawiam
  PS
  Gratulacja dla Kasi – co kobieca intuicja – to intuicja kobieca … 

  • Powiem Ci, że ta wizja przyszłości może być jeszcze gorsza, ludzie nie będą potrzebowali nawet palców, bo będą podłączeni jakimś chipem/implantem bezpośrednio z komputerem… mam tylko nadzieję, że ja już tych czasów nie dożyję. Zmierzamy do czegoś podobnego do matrixa w dodatku skrzyżowanego z „nowym wspaniałym światem” Huxleya. Nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się, że świat jest jeszcze taki niedoskonały i że jeszcze żaden chip nam w głowie nie pika : ))
   A co do kobiecej intuicji to zgadzam się w 100% : )

   Pozdrowienia!

 6. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź.

 7. Wydaje mi się , iż jest to zegar 😕

 8. Mam dwie myśli: jedna to podstawa stołu a druga to coś do lampy ?

 9. Do zawieszania biżuterii 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: