Wycinanki pana Ignacego

Wycinanki ludowe Ignacego Dobrzyńskiego z Garbowa (Puławy) ze zboru Muzeum Zamkowego w Lublinie.  Wszystkie wzory wycinane były nożycami do strzyżenia owiec, bo ponoć takie nożyce są bardziej sprężyste od zwykłych.

Ile różnych wzorów można wyczarować ze zwykłej kartki papieru! W muzeum z Lublinie  jest ich  ponad 550 i każda inna (wystawionych jest tylko część z nich).

O polskich wycinankach ludowych więcej można poczytać tutaj i tutaj.

Reklamy

6 Komentarzy to “Wycinanki pana Ignacego”

  1. Wycinanki P. Ignacego są fantastyczne …z reszta kiedyś inspirowały mnie do tworzenia „obrazów wycinankowych” no ale cóż to było kiedyś – dziś jedynie mogę je podziwiać .
    Obecnie jest to dość często wykorzystywane w dzisiejszym Design-ie : Sztuka Beskidzka, czy ostatnie promowanie polski na :WYSTAWIE ŚWIATOWEJ EXPO 2010 W SZANGHAJU – nie ukrywam że i mnie te wycinanki zawsze kojarzyły się ze sztuką ludową Polski i bardzo się cieszę że znalazło to odzwierciedlenie we współczesnym Design-ie . Fajny temat –dzięki Pozdrawiam

    • Tak, motywy ludowe pojawiają się od jakiegoś czasu we wzornictwie i nie tylko, ale, ale, to ciągle jak dla mnie mało. I w modzie trochę tego się pojawia, np. taki Arkadius wypłynął chyba na łowickich motywach. Właśnie, takie łowickie wzory, przecież to jest świetne i wreszcie widać, że Polska to nie tylko martyrologia i umartwianie się, ale mamy coś kolorowego i wesołego, to jest ogromny, niewykorzystany potencjał (no może w 1% wykorzystany jak na razie). Bardzo jestem ciekawa jak wyglądają obrazy wycinankowe, może jakieś wpis na Twoim forum mógłby się pojawić w tym temacie (koniecznie z ilustracjami)? : )
      Pozdrowienia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: